Anasayfa /

Yetişkinlerde Ortodonti

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi Uygulanabilir mi?

Kesinlikle evet. Ortodontik tedavinin sadece gelişme çağındaki çocuklara uygulanabileceği sanılsa da, ortodonti her yaştaki bireye rahatça uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Günümüzde ortodontik tedavi gören hastaların % 25′i yetişkindir.

Yetişkinlerde Yaş Sınırı Var mıdır?

Ortodontik tedavi için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Günümüzde 60 yaşını aşmış birçok birey, ortodontik tedaviden yararlanmaktadır.

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavinin Katkıları Nelerdir?

Çocuklar ve gençlerde oldugu gibi, yetişkinlerin dişlerindeki çapraşıklıklar da dişlerin temizlenmesini güçleştirir. Yeterince iyi temizlenemeyen dişlerdeyse dişeti rahatsızlıkları ve çürükler oluşur. Bunun sonucunda dişlerinizi kaybedebilirsiniz. Ortodontik tedavi bu tip diş kayıplarını önler.

Diğer yandan, yiyeceklerin iyice çiğnenmemesi sindirim sisteminde birtakım problemlere neden olabilir. Eğer besinleri yeterince çiğneyemezseniz sindirim sisteminizin geri kalan kısımları çok daha fazla çalışmak zorunda kalır. Ortodontik tedavi sindirim sisteminizin erken yaşlanmasını önler.

Dişlerdeki çapraşıklık nedeniyle, alt ve üst dişlerdeki ilişki bozulur ve bazı dişler diğerlerinden daha önce birbiriyle temas eder. Bunun sonucunda da çiğneme sırasında bu dişlere çok daha fazla yük biner. Daha fazla yüke maruz kalan dişlerde ve çene ekleminde sorunlar oluşabilir. Ortodontik tedavi bu sorunları da önler.

Çocuk ve Gençlere Yapılan Tedaviden Farkı Var mıdır?

Yetişkinlere yapılan tedavi, çocuk ve gençlere yapılan tedaviden çok farklı değildir. Ancak, yaşa bağlı olarak dişlerde ilerleme potansiyelinin azalmasından dolayı, yetişkinlerde tedavi süresi biraz daha uzundur.

Bir diğer farklılık ise, çenenin normalden dar ya da geniş olduğu durumlarda ortaya çıkar. Gelişme çağındaki çocuklarda çene kemiği genişletilmeye, öne ya da geriye alınmaya daha elverişlidir. Ancak yaş ilerledikçe kemikler daha sert bir yapı kazandığından yetişkinlerde bu işlemler cerrahi olarak gerçekleştirilir.

Ortodontik Apareylerin Görüntümü Bozması Engellenebilir mi?

Estetik diş hekimliğindeki gelişmeler ve teknoloji sayesinde, görüntünüzü olumsuz yönde etkilemeden ortodontik tedavi olanaklarından yararlanmanız artık mümkün. Diş renginde porselen ya da plastik braketler, tedavi süresince görüntünüzün sizi rahatsız etmesini önleyecektir.

Ortodontik Tedavi Tüm Yetişkinlere Uygulanabilir mi?

Bazı bireylerin dişetleri ortodontik tedaviye izin vermeyebilir. Bununla ilgili en doğru kararı ortodontistiniz verecektir.

 

Kaynak:
*Biomechanics in Orthodontics: Principles and Practice
*Author(s) / Editor(s): Nanda, Ram S. and Tosun, Yahya