Kırmızı Diş Estetiği

Güzel bir gülüşe sahip olmak için, düzgün ve beyaz dişlere sahip olmak yeterli değildir. Dişlerimiz kadar, dişetlerimizin de nasıl göründüğü önemlidir.

Kırmızı diş estetiği, dişeti büyümelerinde ve dişler arasında derin ceplerin oluştuğu bölgelerde, dişetinin sağlıklı ve estetik bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Gingivektomi

Bazı durumlarda iltihapsal, ilaca bağlı ya da kalıtsal olarak dişeti büyümeleri gözlenebilmektedir.

Bu dişeti büyümelerinde ve derin ceplerin olduğu bölgelerdeki yumuşak doku duvarının kesilmesi işlemine Gingivektomi denir. Bu işlemden sonra, genellikle dişeti konturları düzeltilerek, dişetinin fizyolojik ve estetik bir görünüm alması sağlanır.

Rejenerasyon

Dişeti hastalıkları sebebiyle yıkıma uğrayan destek dokuların, vücudun kendi yapım mekanizmaları uyarılarak yeniden oluşturulması işlemine Rejenerasyon denir.

Uygun durumlarda, hastalıktan etkilenmiş dokular uzaklaştırılıp, membran, kemik grefti veya doku uyarıcı proteinler kullanılarak, dişetinde yeni destek yapılarının oluşması sağlanır.

Yumuşak Doku Grefti

Sert diş fırçalama, tırnak yeme, kalem ısırma gibi zararlı alışkanlıklar, protezler, ortodontik apareyler, yaşlanma ve dişeti hastalıkları gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak, dişetlerinde çekilme meydana gelebilir. Dişeti çekilmesi sonucu, dişlerin kök yüzeyleri açığa çıkar. Açığa çıkmış kök yüzeyleri, sıcak ve soğuk yiyecek-içeceklere karşı hassastırlar.

Tedavide, öncelikle hastalığa yol açan sebep belirlenerek kontrol altına alınmalı ya da mümkünse ortadan kaldırılmalıdır. Yumuşak doku greftleri, kök yüzeylerini kapatmak veya çekilmeden dolayı kaybolan dişeti dokusunu arttırmak amacıyla uygulanır. Uygulamada, damak bölgesi veya ağzın başka bir verici bölgesinden alınan dişeti dokusu ‘greft’ olarak kullanılır.Bu uygulama aynı zamanda dişeti çekilmesini ve kemik kaybı riskini azaltır.

Açığa çıkmış kök yüzeylerinin kapatılması, bu bölgede çürük oluşumunu önler ve estetik görünümün sağlanmasına yardımcı olur.

Kuron Boyu Uzatma

Dişeti dokusunun dişlerin üzerini çok fazla örttüğü ve dişlerin ağızda çok kısa gözüktüğü durumlarda kullanılan tedavi yöntemidir. “Gummy smile” (dişsiz gülüş) olarak da adlandırılan bu durum, gülüşünüzü etkilemektedir.

Kuron boyu uzatma operasyonuyla, fazla dişeti dokusu çıkarılıp altındaki kemik yeniden şekillendirilerek dişlerin daha uzun görünmesi sağlanır.

Ayrıca, dişin kırık hattı dişetinin altındaysa veya çürük varsa, restoratif işlemlerden önce protezlerin tutuculuğunu arttırmak ya da dişeti seviyelerini düzeltmek amacıyla da kuron boyu uzatma operasyonu uygulanabilir.

Kaynak:
*Bonded Porcelain Restorations in Dentition: A Biomimetic Approach
*Author(s) / Editor(s): Magne, Pascal, Belser, Urs
*Change your Smile, Author: Ronald E. Goldstein

Sosyal Medya'da Paylaşın!

Bize Ulaşın

Bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz

+90 212 231 79 79

+90 544 353 6646

+90 538 594 3888

Hayalinizdeki gülümseme artık imkansız değil

Sağlıklı ve Estetik Dişlerinizle Yeniden Gülümseyin

Plusdent Diş Estetiği Kliniği olarak kişisel istekleriniz ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak tedavinizi planlıyoruz. Tüm diş tedavilerinde, gelişmiş teknolojilerle birlikte,  profesyonel  çözümler sunuyoruz.

Tedaviler
Diş Hekimleri
Blog
Randevu Alın