Anasayfa /

Gömük Diş

Bazı dişler sürme zamanı gelmesine rağmen ağızda yerini alamaz ve gömük kalırlar. En çok "yirmi yaş" ya da "akıl dişi" olarak bilinen üçüncü büyük azı dişlerinde görülen bu duruma, "gömük diş" adı verilir. Bazı durumlarda ise, dişler tam olarak gömük kalmaz; kısmen sürerler fakat istenilen yüksekliğe ulaşamazlar.

20 Yaş Dişleri Neden Düzgün Şekilde Sürmezler?

Evrim sürecinde insanoğlunun çene kemikleri gitgide küçülürken, azı dişlerinin sayısında bir azalma olmamıştır. Bu nedenle sürmek için yeterli boşluğu bulamayan 20 yaş dişleri, gömük kalabilir.

20 Yaş Dişleri Ne Gibi Sorunlara Neden Olur?

Bazi bireyler 20 yaş dişleri konusunda şanslıdır; onlar fark bile etmeden bu dişleri sürmüş olur. Ancak bazı bireylerde gömülü kalan 20 yaş dişinin çevresinde kist ve tümörler oluşabilir.

Kismen sürmüş 20 yaş dişleri de ciddi bir enfeksiyon kaynağıdır. Bu tip dişler şiddetli ağrılara neden olabilecekleri gibi diş eti problemleri ve apselere de yol açabilirler.

Ameliyat Yerine Antibiyotik Kullansam Olmaz mı?

Antibiyotiklerle kısa süreliğine rahatlama sağlansa da problem olan diş ağızda olduğu sürece, antibiyotik kesildikten sonra şikayetler tekrar edecektir.

20 Yaş Dişlerimi Ne Zaman Çektirmeliyim?

Henüz 11-12 yaşındayken 20 yaş dişlerinin sürüp sürmeyeceği belli olur. Diş hekiminiz çekeceği röntgenle bunu anlayacaktır.

Hekiminiz gerekli gördüğü taktirde bu dişleri 16 yaşından önce çekebilir. Bu yaşlarda iyileşme son derece hızlı olacaktır. Doktorunuzun tavsiyesiyle yapılacak erken çekimler, ileride duyacağınız rahatsızlıkların önüne geçecektir.

Ağrım Olmasa da 20 Yaş Dişlerimi Çektirmeli miyim?

Hiçbir şikayetiniz olmamasına rağmen, diş hekiminiz öneriyorsa sürmeyen 20 yaş dişinizi aldırmanız, ileride oluşabilecek sorunları önlemeniz veya çapraşıklık riskini ortadan kaldırmanız açısından yararlıdır. Böylece, nedeni tespit edilemeyen çene ağrıları, hareketli protezlerin doku uyumsuzlukları, diş eti hastalıkları ve tümör gelişimi gibi bazı riskler de ortadan kalkacaktır.

 

Kaynak:
*Esthetic Rehabilitation in Fixed Prosthodontics and Analysis: A Systematic Approach to Prosthetic Treatment
*Author(s) / Editor(s): Fradeani, Mauro
*Diagnosis and Treatment in Dentistry
*Author(s) / Editor(s): Edited by Laney, William R., Salinas, Thomas J., Carr, Alan B., Koka, Sreenivas, Eckert, Steven E.