Anasayfa /

Dolgu Teknolojisi

Eskiden kullanılan amalgam dolguların yerini alan ve onlardan daha uzun ömürlü, daha sağlıklı ve daha estetik olan porselen dolgularla, gülüş estetiğinizi bozmadan sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz.

Dolgular Neden Kırılır?

Dolguların kırılmasının birden çok nedeni vardır. Hatalı malzeme kullanımı, hekimin yanliş endikasyonu, hastanın yanlıs kullanımı, dolgunun eskimesi ve malzemenin mukavemeti bu nedenlerden bazılarıdır.

Kaç Tip Dolgu Vardır?

Genel olarak amalgam, kompozit ve porselen olmak üzere üç tip dolgu vardır.

Amalgam dolgular, uzun yıllar arka dişlerde kullanılmış olsalar da, estetik açıdan beklentiyi karşılamamaları ve civa içermeleri sebebiyle günümüzde tercih edilmemektedirler.

Kompozit dolgular ise estetik açıdan beklentiyi karşılasalar da, arka dişlerin çiğneme direncinde her zaman yeterli olmamaktadır.

Son yıllarda çok sık tercih edilen porselen dolgular ise, hem sağlık, hem estetik hem de sağlamlık açısından oldukça gelişmiş dolgulardır.

Porselen Dolgu Daha Avantajlı mıdır?

Evet, klinik başarısı %95 olan porselen dolgular, gerek sağlamlık gerekse estetik açıdan bekleneni sağladığı için en avantajli dolgu tipidir.

Porselen Dolgunun Dezavantajları Var mıdır?

Diğer dolgu türleri sağlamlık ve estetik açısından dezavantajlara sahipken, porselen dolguların tek dezavantaji diğerlerine oranla daha yüksek maliyetli olmaları ve uygulamanın birden fazla seans gerektirmesidir.

Porselen Dolgu Her Çürük Dişe Uygulanabilir mi?

Porselen dolgu, hemen hemen her büyük azı dişine uygulanabilir; yine de en doğru kararı muayeneden sonra diş hekiminiz verecektir.

Porselen Dolgu ile Porselen Kuron Kaplamanın Farkı Nedir?

Porselen kuron kaplama tedavisinde, dişin bütün diş yüzeyini aşındırmak gerekmektedir; ancak porselen dolguda sadece çürük olan bölge aşındırılarak, porselen, dolgu kavitesine uygulanmaktadır.

Porselen Dolgu için Kanal Tedavisi Yaptırmam Gerekir mi?

Kesinlikle hayır; dişte başka bir problem yoksa, porselen dolgu kanal tedavisine gerek duyulmadan normal dolgu kavitesi olan hemen hemen her dişe uygulanmaktadır.

Porselen Dolguyu Beğenmezsem Değiştirebilir miyim?

Elbette, dolgu malzemesi yerinden sökülüp yenisiyle değiştirilebilmektedir.

Porselen Dolgu Kırıldığında ya da Başka Bir Problem Olduğunda Ne Yapmalıyım?

Kırılan dolgular bazen tamir edilebilmektedir. Bunu değerlendirmek için en kısa sürede diş hekiminize gitmeniz gerekmektedir.

 

Kaynak:
*Esthetic Rehabilitation in Fixed Prosthodontics and Analysis: A Systematic Approach to Prosthetic Treatment
*Author(s) / Editor(s): Fradeani, Mauro
*Diagnosis and Treatment in Dentistry
*Author(s) / Editor(s): Edited by Laney, William R., Salinas, Thomas J., Carr, Alan B., Koka, Sreenivas, Eckert, Steven E.