ortodonti

Dişlerdeki çapraşıklıkların tedavisi, hem estetik, hem de ağız ve diş sağlığı açısından çok önemlidir. Dişleri düzgün olmayan bireyler özgürce gülemedikleri gibi, çapraşıklıktan dolayı diş aralarını yeterince temizleyemezler. Bu da dişlerde çürüklere ve dişeti hastalıklarına neden olabilir. Ortodonti, bunların önüne geçmek için ideal bir tedavi yöntemidir.

Ortodonti Nedir?

Ortodonti tedavisi sırasında, braket ve tellerle dişlere bir kuvvet uygulanır. Böylece dişlerde kuvvetin yönüne doğru bir hareket oluşur. Hareket eden dişin önündeki kemik dokusunda geçici bir süre yıkım olurken, hareketin aksi yönünde ise yeni kemik dokusu oluşur. Böylece yeni yerlerini alan dişler, yeni bir kemik yuvasına da otururlar.

Ortodonti tedavisi sonucunda düzgün dişlere kavuşan bireyler, estetik açıdan daha güzel bir gülüşe sahip oldukları gibi, ağız ve diş sağlıklarına da katkıda bulunmus olurlar. Düzgün dişlerin daha rahat temizlenebilmesi sonucunda olası çürük ve dişeti hastalıklarının önüne geçilebilir. Ayrıca dişlerin ve çenelerin kapanişları da düzeleceği için, birey daha sağlıklı bir çiğneme fonksiyonu kazanır.

Çocuğunuzun ortodontik tedaviye ihtiyacı olup olmadığının anlaşılması için, yaklaşık 7 yaşına geldiğinde bir ortodonti uzmanı tarafindan muayene edilmesi gerekmektedir.

Kaynak:
*Biomechanics in Orthodontics: Principles and Practice
*Author(s) / Editor(s): Nanda, Ram S. and Tosun, Yahya.

Sosyal Medya'da Paylaşın!

Bize Ulaşın

Bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz

+90 212 231 79 79

+90 544 353 6646

+90 538 594 3888

Hayalinizdeki gülümseme artık imkansız değil

Sağlıklı ve Estetik Dişlerinizle Yeniden Gülümseyin

Plusdent Diş Estetiği Kliniği olarak kişisel istekleriniz ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak tedavinizi planlıyoruz. Tüm diş tedavilerinde, gelişmiş teknolojilerle birlikte,  profesyonel  çözümler sunuyoruz.

Tedaviler
Diş Hekimleri
Blog
Randevu Alın