Çapraşık dişleri düzeltmek; kapanma bozukluklarını düzeltmek; dişler arasındaki boslukların kapatılması; diş ve dudakları düzgün hizalamak amacıyla ortodontik tedaviden yararlanılabilir.

Çoğu insanın dişlerinde, sıkışma veya düzensiz aralıklar gibi bozukluklar vardır. Bazı bozukluklar estetik açıdan sorun yaratabildiği gibi, bazıları da konuşma ya da çiğnemede sorun çıkarırlar. Bu bozuklukların hepsi genetik değildir. Ortodontik problemlerin diğer sebepleri şunlardır:

Travma — Eger diş hasar alır, düşer ve daha sonra yerine takılırsa, çevresindeki kemiğe kaynayabilir. Bu duruma “ankylosis” veya kökün kemiğe anormal kaynaması denir. Eğer bu, büyümekte olan bir çocuğa olursa dişler düzgün hizalanamayacağından ileride ısırma bozukluğu yaratabilir.

Parmak emme ve meme kullanımı — Bu davranış üst dişlerin alt dişlerin önüne geçmesi gibi kapanış bozuklukları yaratabilir.

Bebek dişlerinin erken düşmesi — Eğer süt dişleri erken düşerse, kalıcı dişlerin yerini belirleyecek bir sey olmadığından, bunlar ağız içine doğru kayabilirler.

Bazı durumlarda kalıcı dişler sıkışabilir ve sadece bir bölümleri çıkar. Bazen de kalıcı diş, yanındaki düşen süt dişinin yerine hareket ederek çıkacak diğer dişleri engelleyebilir.

Neden Ortodontik Tedavi?

Ortodontik tedavi, kişisel bir tercihtir. Çoğu insan bu tarz bozukluklarla, ortodontik tedaviye başvurmadan yaşayabilir. Ancak unutulmamalıdır ki; ortodontik tedavi sadece görsel olarak düzgün dişlere sahip olmanız için değil, aynı zamanda sağlığınız için de oldukça önemlidir.

Düzgün dişlere sahip bireyler, dişlerini daha rahat bir şekilde fırçalayabildikleri için, ağız hijyenleri daha iyidir. Dişlerin düzgün hizalanması, dişetlerinin dişle birleştiği yerdeki bakterilerden kaynaklanan ve dişetlerine zarar veren enfeksiyonların ortaya çıkma riskini de azaltır. Çapraşık dişlere sahip bireyler, tam olarak çiğneme yapamazlar. Bu durum da, sindirim sisteminde birtakım problemlere neden olur.

Ayrıca düzgün yerleşmemiş üst ve alt ön dişler, ortodontik tedavi ile düzeltilebilecek konuşma bozuklukları yaratabilirler. Alt ve üst dişlerin birbiriyle tam uyumlu olmadığı durumlarda, çene eklemine veya tek bir dişe fazla yük gelerek ağrılı ve tedavisi zor problemler oluşabilir.

Ortodontik tedavi aynı zamanda arka dış yüzeylerinin hızlı yıpranmasını da engeller. Eğer ön dişler düzgün kapanmazlarsa, kapanma sırasında dişlere aşırı yük biner ve arka dişler daha çabuk yıpranır. Özellikle bazı vakalarda, ortodontik tedavi estetik olarak inanılmaz değişimler yaratabilir.

Kaynak:
*Biomechanics in Orthodontics: Principles and Practice
*Author(s) / Editor(s): Nanda, Ram S. and Tosun, Yahya

Sosyal Medya'da Paylaşın!

Bize Ulaşın

Bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz

+90 212 231 79 79

+90 544 353 6646

+90 538 594 3888

Hayalinizdeki gülümseme artık imkansız değil

Sağlıklı ve Estetik Dişlerinizle Yeniden Gülümseyin

Plusdent Diş Estetiği Kliniği olarak kişisel istekleriniz ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak tedavinizi planlıyoruz. Tüm diş tedavilerinde, gelişmiş teknolojilerle birlikte,  profesyonel  çözümler sunuyoruz.

Tedaviler
Diş Hekimleri
Blog
Randevu Alın