implant

İmplant, çeşitli nedenlerden dolayı kaybettiğimiz dişlerimizin eksikliklerini gidermek için kullanılan bir yöntemdir.

İmplant Nedir?

İmplant, eksik diş veya dişlerin fonksiyon ve estetiğini geri kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen titanyum bir silindirdir. İmplant tedavisi, tek bir diş için yapılabileceği gibi, birden fazla diş veya bir proteze destek amaçlı da kullanılabilir. Dişlerini kaybetmiş bireylere ikinci bir şans sunan implantlar sayesinde, bireyler hem sağlıklarına hem de estetik, güzel bir gülüşe sahip olurlar.

Protez kullanan hastalar, özellikle yemek yerken birçok sıkıntı çeker. Yapılan araştırmalara göre, protez kullanan hastaların %29′u sadece yumuşak ve ezilmiş gıdalarla beslenirken, %50’si birçok besinden uzak durur. Hastalarin %17′ si de kendi dişleri ile daha etkili çiğnediklerini belirtmişlerdir. Total protez kullanan hastalarin % 66’si ise çiğnemede güçlük çektiklerini söylemişlerdir. Çiğnemede hissedilen zorluklarla birlikte sindirim sisteminde de bazı rahatsızlıklar görülür.

İmplant tedavisi ise, dilediğiniz zaman dilediğinizi yeme özgürlüğünü size sunmaktadır. Aynı zamanda implantlar kemik kaybını önlemekte de önemli rol oynar.

Bir diş kaybedildiğinde etrafındaki kemik dokusunda da kayıp olur. Kemik, yoğunluğunu ve formunu korumak için uyarıcıya ihtiyaç duyar. Çene kemiğiniz, dişlerin uyguladığı kuvvetle sürekli bir basınç altındadır. Diş, üzerine gelen kuvveti, kendisini çevreleyen kemiğe iletir.

Dişin kaybıyla uyarıcı eksikliği sonucunda kemik kaybı yani “rezorpsiyon” oluşur. Implantın yaratacağı uyarıcı etki dişin uyguladığı ile benzer olduğu için, kemik kaybını sadece implantlar önleyebilirler.

Kaynak:
*Soft Tissue and Esthetic Considerations in Implant Therapy
*Author(s) / Editor(s): Sclar, Anthony G.

Sosyal Medya'da Paylaşın!

Bize Ulaşın

Bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz

+90 212 231 79 79

+90 544 353 6646

+90 538 594 3888

Hayalinizdeki gülümseme artık imkansız değil

Sağlıklı ve Estetik Dişlerinizle Yeniden Gülümseyin

Plusdent Diş Estetiği Kliniği olarak kişisel istekleriniz ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak tedavinizi planlıyoruz. Tüm diş tedavilerinde, gelişmiş teknolojilerle birlikte,  profesyonel  çözümler sunuyoruz.

Tedaviler
Diş Hekimleri
Blog
Randevu Alın