hareketli protezler

Sağlıklı bir şekilde çiğneyebilmek ve gülebilmek için, eksik dişlerin ağızda oluşturduğu boşluklar doldurulmalıdır.

Çekim, travma gibi sebeplerle dişler eksilmişse, mevcut dişler yer değiştirerek birbirlerinin üzerlerine devrilir ya da aşağı / yukarı doğru uzayabilirler. Yer değiştiren dişler, bulundukları yerdeki dokulara zarar verebilir ve ağız hijyenini olumsuz yönde etkileyerek tüm ağız sağlığının bozulmasına neden olabilir; mevcut dişlerin de kaybına yol açabilirler.

Eksik dişlerin yerine yapılan protez, mevcut dişlere kroşelerle tutunabilir; ancak bu göze hoş görünmeyen bir görüntüye yol açar. Bu nedenle protezlerin, dişlere yapılan kuron kaplamaların iç taraflarına gizlenen hassas tutuculara tutturulması tercih edilir. Böylece daha estetik bir görüntüye kavuşmak mümkün olur.

Ağızdaki diş eksikliklerini doldurmak için bugün diş hekimliğinde birçok yöntem vardır. Bunlardan en doğru ve sağlıklı olanı, eksik diş sayısı, dişlerin yerleşimi, ağızdaki diğer dokuların durumu değerlendirilerek, diş hekiminiz tarafından seçilir. Tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda, implant ya da sabit köprü yapılamıyorsa, takılıp çıkartılabilen total protezler (damak) kullanılır.

Halk arasında “damak” olarak adlandırılan total protezler, alt ve üst çenede kalan kemik dokusu üzerinden destek alarak vakum kuvveti ile ağızda kalır. Total protezler akrilikten üretilir. Modern diş hekimliğinin geldiği noktada çok fazla tercih edilmezler. Hastanın sağlığı ve konforu açısından, implantlar tavsiye edilir; ancak implant yapılamayan vakalarda total protez uygulanır.

Total protezlerin normal şartlarda 5 yılda bir yenilenmesi gerekir. Sağlık açısından total protezlerde porselen diş kullanmak genelde tercih edilmez, bu nedenle plastik diş tercih edilir ama bunlarda da renk değişikliği olabilmektedir. Dişlerin renk değiştirmemesi için protezinizin temizliğini özel preparatlarla yapmanız önerilir.

Kaynak:
*Esthetic Rehabilitation in Fixed Prosthodontics and Analysis: A Systematic Approach to Prosthetic Treatment
*Author(s) / Editor(s): Fradeani, Mauro
*Diagnosis and Treatment in Dentistry
*Author(s) / Editor(s): Edited by Laney, William R., Salinas, Thomas J., Carr, Alan B., Koka, Sreenivas, Eckert, Steven E.

Sosyal Medya'da Paylaşın!

Bize Ulaşın

Bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz

+90 212 231 79 79

+90 544 353 6646

+90 538 594 3888

Hayalinizdeki gülümseme artık imkansız değil

Sağlıklı ve Estetik Dişlerinizle Yeniden Gülümseyin

Plusdent Diş Estetiği Kliniği olarak kişisel istekleriniz ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak tedavinizi planlıyoruz. Tüm diş tedavilerinde, gelişmiş teknolojilerle birlikte,  profesyonel  çözümler sunuyoruz.

Tedaviler
Diş Hekimleri
Blog
Randevu Alın