Dişlerde zaman içinde istenmeyen lekeler oluşur. Bu lekelerin bir çok sebebi olabilir; yaşlılık, boyar madde içeren gıdaların (çay, kahve, kola, sigara, vs.) sık tüketimi, travmalar ve gelişim çağında alınan antibiyotikler en belirgin sebeplerdendir.

Diş beyazlatma işlemi dişlerde oluşan bu renkleşmeleri giderme işlemidir ve çok yaygın olarak uygulanan güvenilir bir işlemdir. Diş beyazlatma işlemi diş hekimi tarafından muayenehanede uygulanabileceği gibi (office bleaching), hastanın kendisi tarafından evde de uygulanabilir (home bleaching).

Muayenehanede uygulanan diş beyazlatma işleminde son derece hızlı ve etkili sonuçlar alınmakla beraber, home bleaching işlemi de düşük maliyeti sebebiyle tercih edilmektedir.

Ev Tipi Diş Beyazlatma (Home Bleaching)

Home bleaching işleminde öncelikle hastanın ağzından alınacak bir ölçü ile kişiye özel şeffaf ve tüm dişleri kapsayacak kalıp hazırlanır. Hasta bu kalıp içine diş hekiminin verdiği beyazlatma jelini sürerek belirli periyotlarla dişlerine uygular. Jelin her gün mutlaka düzenli olarak uygulanması ve hastanın ağzında günde 5-8 saat süre ile kalması gerekmektedir.

Bu uygulamanın 10 ile 14 gün arası devam etmesi gerekmektedir. Beyazlatma jelinin dişetlerine zarar vermemesi için jelin dişetlerine taşırılmaması, eğer jel taşıyorsa ıslak bir pamuk ile taşan jelin alınması gerekmektedir. Home bleaching işleminin hekimin tavsiye ettiği sürede ve düzenli olarak uygulanması çok önemlidir aksi taktirde istenen sonuç alınamayabilir.

Bleaching İşlemi Öncesi ve Sonrası Bilmeniz Gerekenler

Bleaching işlemi hemen hemen herkese uygulanabilir ancak tedavinin etkili olmayacağı bazı durumlar olabilir. Bunları tesbit etmek için bleaching işlemi öncesi diş hekiminizin tam bir ağız içi kontrolü yapması ve beyazlatma işleminin sizin için uygun olup olmayacağını belirlemesi gerekir.

Diş beyazlatma işlemi sonucunda hassasiyet oluşabilir. Bu hassasiyet 1 ile 3 gün arası sürebilir, hasta rahatsız olursa ağrı kesici kullanabilir. Hassasiyete ve tekrar renkleşmeye sebep olmamak için özellikle ilk 24 saat içinde çok sıcak/soğuk gıdalardan, sigara, çay, kahve, kola, meyve suyu ve kırmızı şarap gibi renklendirici içeceklerden mutlaka uzak durmak gerekir.

Uygulamayı takip eden 2 hafta içinde de bu gıdaların mümkün olduğunca az tüketilmesi tavsiye edilir. Bleaching işlemi etkisini ortalama 2-3 yıl devam ettirir. Bu süre hastanın ağız bakımı ile doğrudan ilişkilidir. Dişlerin çok iyi bakılması, renklendirici tüm gıdaların mümkün olduğunca az tüketilmesi beyazlatma işleminin daha uzun süre kalıcı olmasını sağlar.

Kaynak:
*Bonded Porcelain Restorations in Dentition: A Biomimetic Approach
*Author(s) / Editor(s): Magne, Pascal, Belser, Urs
*Change your Smile, Author: Ronald E. Goldstein

Sosyal Medya'da Paylaşın!

Bize Ulaşın

Bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz

+90 212 231 79 79

+90 544 353 6646

+90 538 594 3888

Hayalinizdeki gülümseme artık imkansız değil

Sağlıklı ve Estetik Dişlerinizle Yeniden Gülümseyin

Plusdent Diş Estetiği Kliniği olarak kişisel istekleriniz ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak tedavinizi planlıyoruz. Tüm diş tedavilerinde, gelişmiş teknolojilerle birlikte,  profesyonel  çözümler sunuyoruz.

Tedaviler
Diş Hekimleri
Blog
Randevu Alın