Ağız ve diş sağlığının en önemli adımı olan diş fırçalama, çocuklukta edinilmesi gereken alışkanlıkların en önemlileri arasındadır. Özellikle çocukluk yıllarında şekerli gıda tüketiminin daha yoğun olduğunu düşünürsek, sağlıklı dişlerin temelini bu yıllarda atmak gerekir.

Bazı çocuklar diş fırçalamayı eğlenceli bulurken bazı çocuklar isteksiz görünür. Bu durumda çocuğa diş fırçalamayı sevdirme görevi ebeveynlerine düşüyor.

  • Çocuklar anne babalarını taklit etmeyi, onlara benzemeyi çok sever. Siz dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak, iyi bir örnek olacağınız gibi, onunla beraber fırçalayarak ve çeşitli şakalarla eğlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Bazı çocuklar sırf diş macununun tadını sevdikleri için diş fırçalarken, bazıları da tadını sevmedikleri için fırçalamak istemezler. Her iki durumda da macunsuz, ıslatılmış fırçayla denemeler yapmasını isteyebilirsiniz.
  • Renkli, çizgi kahramanlı birkaç diş fırçası alarak eğlenceli seçimlerle diş fırçalamaktan hoşlanmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Arada siz onun, o da sizin dişlerinizi fırçalayabilir. Bu paylaşım çocuğunuzun çok hoşuna gidecek bir aktivite olacaktır.
  • Ona dişlerini neden fırçalaması gerektiğini anlatın. Bunu anlatırken çocuğunuza, bir çikolata ya da şeker verin ve yedikten sonra dişlerine nasıl yapıştığını ve kalıntı bıraktığını aynada görmesini sağlayın. Önce dişlerini, sonra diş fırçalarını sevmesini kolaylaştırabilirsiniz.
  • Dişlerini fırçalama süresini iyi ayarlamak için ona küçük bir kum saati veya kronometre hediye edebilirsiniz.
  • Ve mutlaka sabırlı olun. Üstünkörü fırçaladığı, isteksiz olduğu, hatta “fırçaladım” dediği halde fırçalamadan geldiği zamanlarda ona anlayış gösterin ve bu alışkanlığı kazanana kadar elinizden geleni yapın.

Sosyal Medya'da Paylaşın!

Bize Ulaşın

Bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz

+90 212 231 79 79

+90 544 353 6646

+90 538 594 3888

Hayalinizdeki gülümseme artık imkansız değil

Sağlıklı ve Estetik Dişlerinizle Yeniden Gülümseyin

Plusdent Diş Estetiği Kliniği olarak kişisel istekleriniz ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak tedavinizi planlıyoruz. Tüm diş tedavilerinde, gelişmiş teknolojilerle birlikte,  profesyonel  çözümler sunuyoruz.

Tedaviler
Diş Hekimleri
Blog
Randevu Alın