Plusdent Diş Kliniği’nde tedavileriniz devam ederken, kliniğin bulunduğu İstanbul’un en keyifli semtlerinden Nişantaşı’nı keşfetmek ister misiniz?

Sosyal yaşamın, sanatın ve alışverişin kalbi olan Nişantaşı, Türkiye’nin Şanzelize’si (Turkish Champs-Élysées) olarak da adlandırılıyor. Nişantaşı, Haute-Couture giyim markalarının, sanat galerilerinin, ünlü fırınların ve restoranların bulunduğu, sokak kafelerine insanların akın ettiği bir semt.

Nişantaşı’nı keşfetmek için aşağıdaki rotayı takip edebilirsiniz :

Taksim’den Şişli’ye doğru yola koyuluyoruz. Karşımıza önce Taksim Gezi Parkı çıkıyor. Buradaki çay bahçelerinde, yeşillikler içinde oturup kısa bir mola verebilirsiniz. Divan Oteli’nin bulunduğu kavşaktan dümdüz ilerleyin. Yapılan düzenlemelerle burası hoş bir yürüyüş parkuru oldu.

Güzergahımız üzerinde İstanbul Radyosu’nun tarihi binası ve kentin ilk otellerinden Hilton var. Biraz ilerisinde ise, Harbiye Askeri Müzesi’ni göreceksiniz. 1862 yılında inşa edilen binada Atatürk de eğitim görmüştü. Buradan, Maçka yönüne doğru yola devam ediyoruz.

Burada Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nu, Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nı, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nu görebilirsiniz. Biraz ileride Maçka Parkı var. Yolun devamında Abdi İpekçi Caddesi’ne çıkacaksınız. Türkiye’de trendler artık burada belirleniyor. En iyi restoran, bar ve butikleri burada bulabilirsiniz.

Nişantaşı’nda kaldırımlara masalarını çıkartarak Paris havası yaşatan mekanlar günün her saati ziyaretçi akınına uğruyor. Nişantaşı’na gidince, ‘nişan taşları’nı da görmeden dönmeyin. Semtte 5 tane dikilitaş var. Teşvikiye Cami’nin avlusunda ve bahçe kapısı yanında, Nişantaşı – Ihlamur yolunda bir apartman bahçesinde, Harbiye Karakolu’nun önünde ve Valikonağı – Teşvikiye Caddesi kesişme noktasında…

Teşvikiye Caddesi’nden Rumeli Caddesi’ne doğru ilerleyerek Osmanbey’i geçiyoruz. Son yıllarda yapılan düzenlemelerle Osmanbey de yeni bir çehreye büründü. Burada da keyifle oturulabilecek birçok kafe var. Semtin ara sokaklarında tekstil toptancıları bulunuyor.

Şişli’ye doğru ilerlerken sağda Atatürk Müze Evi dikkat çekiyor. Atatürk’e ait bazı eşyaların sergilendiği müze, pazartesi hariç her gün ziyarete açık. Yolun tam karşısında Şişli Camii var.

Keşif gezinizin ardından güne ünlü City’s Alışveriş Merkezi’nde alışveriş yaparak devam edebilir ve günü City’s sinemasında bir film izleyerek sonlandırabilirsiniz.

Hala yorulmadıysanız, geceye devam edebilirsiniz. Nişantaşı, eğlence hayatıyla Beyoğlu’nun en büyük rakiplerinden. 24 saat uyanık olan semtte, birçok gece kulübü var.

Daha fazla bilgi için:
http://www.istanbul.com/