Laminate Veneer Nasıl Uygulanır

Porselen laminate veneer tedavisi esas olarak 3 aşamadan oluşur.

1. Tedavinin Planlanması:

Bu aşamada porselen laminate veneer tedavisi için diş hekimiyle yapacağınız ilk görüşmede sizin de fikirlerinizi belirtmeniz tedavi sonucunda nasıl bir gülüşe sahip olmak istediğinizi detaylı olarak anlatmanız önemlidir.

2. Dişlerin Hazırlanması:

Bu aşamada hastanın dişleri çok az miktarda aşındırılır. Aşındırma miktarı hastanın dişlerinin yapısıyla alakalıdır. Bazı vakalarda dişlerin hiç aşındırılmasına gerek kalmazken bazı durumlar da ise biraz daha fazla aşındırma yapılabilir. Genel olarak dişlerin sadece ön yüzeylerinden 0,5-1 mm (yarım ile bir milimetre) arası bir aşındırma yapılır. Aşındırma işlemi acısız ve ağrısız bir işlem olduğu için genelde anestezi gerektirmez. Gerçek dişler yapıştırılana kadar estetik açıdan kötü gözükmemesi için geçiciler yapıştırılır. Geçiciler olabilecek hassasiyeti önlemek açısından da önemlidir.

3. Bonding (yapıştırma) Aşaması:

Yapıştırma işlemine geçmeden önce hazırlanan üç boyutlu makette dişlerinizin son halini, nasıl bir değişim yaşayacağınızı önceden görüp maket üzerinde değerlendirme fırsatınız olur. Daha sonra porselen veneerler yapıştırıcının karar verilen renkte uygulanması ile dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılırlar.

Laminate Veneerlerin Bakımı

Laminate veneer işleminin ardından 2 hafta gibi bir süre, renklendirici bütün yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekmektedir (çay kahve kola sigara v.b.). Günde iki defa dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak, diş hekimi tarafından düzenli olarak kontrol edilmeyi de ihmal etmemelidir.

Kaynak:
*Bonded Porcelain Restorations in Dentition: A Biomimetic Approach
*Author(s) / Editor(s): Magne, Pascal, Belser, Urs
*Change your Smile, Author: Ronald E. Goldstein

Sosyal Medya'da Paylaşın!

Bize Ulaşın

Bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz

+90 212 231 79 79

+90 544 353 6646

+90 538 594 3888

Hayalinizdeki gülümseme artık imkansız değil

Sağlıklı ve Estetik Dişlerinizle Yeniden Gülümseyin

Plusdent Diş Estetiği Kliniği olarak kişisel istekleriniz ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak tedavinizi planlıyoruz. Tüm diş tedavilerinde, gelişmiş teknolojilerle birlikte,  profesyonel  çözümler sunuyoruz.

Tedaviler
Diş Hekimleri
Blog
Randevu Alın